Bilinçsiz Primat

Başımıza gelen her türlü bela düşüncesizlikten geliyor ama bunu anlayacak bir düşünceden de yoksunuz. Bu toplum, açık ya da gizli “düşünce düşmanı” maalesef. Düşünceye özgürlük diyenler, felsefeyi seviyorum diye lütfeden platonikler, bilim insanıyım diyenler, eğitimciyim diyenler, felsefeciyim diyenler, aydınım, şairim diyenler, kısacası ortalama bilinç evrenini alt üst eden, dogmaları yıkan, statükoyu yerle bir eden her türlü yeni fikre düşmandırlar. Fakat açık bir düşman olacak kadar cesur değillerdir, dost görünümlü sansarlardır.

Tek kutuplu dünyada tek tipleşen düşüncenin, inancın ve zevklerin evreninde uyuşmak ne kadar da tatlı değil mi? Fincancı katırlarını ürküten herkesi ve her şeyi düşman belleyen kireçleşmiş skolastik fikirleri terk etmek kolay olmasa gerek. Kurulu düzene çomak sokanları, Spinoza’ya yaptıkları gibi dışlarlar, Galile ve Bruno’ya yaptıkları gibi ıstırap çektirir ve cezalandırırlar. Bu zulmü de bu şahısların mutlak akademik doğrulara karşı geldikleri için yaptıklarını söyleyip lanetlerler. En yakınındakiler tarafından tek başına bırakılırlar, herkes saklanacak bir delik arar korkudan, biliyorsunuz.

Bilimin ne olduğunu bilmeyenler bilimcilik oynarlar, felsefeye kafası basmayanlar felsefe profu olurlar, sanattan habersizler sanatçı rantı yerler, edebiyatın ne olduğunu anlayamamışlar edebiyat duayeni geçinirler, dinden anlamayanlar evliya olurlar, herkes birbirini pohpohlamakla şu yalan dünyada bir yer edindiğini düşünür.

Ve fakat, “Bu başımıza gelenler nedendir, neler oluyor?” diye ağlaşırlar timsah kardeşleri kadar. Oysa kendilerinin; hayatın, dünyanın ve insanın düşmanı olduğunu göremeyecek kadar da körelmiştir vicdanları. Ya da nağme yaparlar bilmiyorlarmış gibi. Hepsinin ortak yetenekleri her dalda oynayan oyuncu olmalarıdır, başka bir meziyetleri ve fikirleri de yoktur. Bu dünyanın virüsü onlardır, kutuplara kadar kirletilmiş bu gezegenin temizlenebilmesinin virüsten başka bir yolu yok muydu? Onlara sorarsanız, Allah’ın inayetiyle, iman gücüyle ve bilimin sual olunmaz hikmetiyle bunu da yeneriz alimallah. Eğer bir şey biliyor olsalardı, üç kuruşluk akılları olsaydı, bir gramlık virüs karşısında dünya curcunaya dönmezdi. Şimdi ayıklasınlar bilincin taşını.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir