2 Temmuz’un Finansal Boyutu

‘Her olaya kriminal yaklaşıyorsunuz azizim’ diyenler oluyor. Bilim sevicilerine, “Kriminoloji diye bir disiplin var, laf mı bu?” diyorum. Örneğin 93 Sivas katliamının finansal boyutunu konuşmak kimsenin aklına gelmiyor. Bu işler bedavaya olmuyor değil mi?

İş bankasının Cavit Çağlar’a verdiği 250 milyon dolar krediyle (Basın 150 milyon $ diye yazmıştı) neler yapılmadı ki? Bu parayı CHP’nin derin adamı (O günlerde SHP’nin MKYK üyesi) Ali Topuz’un emri ve ısrarıyla banka ödemişti. Koç Holdinge dahi verilmeyecek tutardaki kredi, baldırı çıplak Erol Evcil’e imzalatılan senetler karşılığında verilmişti. İş bankasının ortağı SHP’nin genel başkanı Erdal İnönü ve genel sekreteri Baykal buna neden göz yummuşlardı? Yaralı parmağa işemeyen sinâmeki adamlar dolandırıcıları neden görmezden gelmişlerdi? Olayın ortaya çıkmasına sebep olan 5 Nisan 94 kriziydi. Zaten ödemeye niyetleri olmadığı için bu topu patlatmaları gerekiyordu.

Bu krediyi alanlar Demirel’in has adamı Cavit Çağlar değildi aslında. Onun üzerinden karanlık güçler bu parayı halk düşmanlığında kullandılar. Ofis boy Erol Evcil’e 1,5 milyon dolar bahşiş verip suçu ona yıktılar, 10 yıl cezaevinde yattı, parası da orada harcandı, tahliye olunca da sizlere ömür.

Bu kredi, Sivas Madımak ve Başbağlar gibi katliamlarda, 33 askerin bir otobüste yakılmasında, Gazi mahallesinde ve bilemediğimiz daha nice kirli olayda kullanıldı. İş bankası yönetim kurulundaki sünepeler de biraz nasiplendiler tabii.

Sivas mağdurlarının avukatları işin bu yanına değinemezler elbet. Tüccar ve korkaklara savunma yaptırmak, tarihi belgeleri karartmak içindir. Sokrates’in Savunması hâlâ günümüze ışık saçıyorsa, zalimlerden korkmadığı içindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir