Menemen İsyanı ve Kuru Sıkı İşler

Menemen’de şeriatçı bir ayaklanma başlatanlara karşı dönemin garnizon komutanı (her kimse bugün de adını gizliyorlar) olay yerine kendisi gitmeyip bir manga askerle öğretmen kökenli yedek subay Kubilay’ı gönderir. Ancak, tüfeklere mermi yerine kuru sıkı fişekler doldurtur. Askerlerin üzerine saldırı başladığında korkutmak için ateş ederler ama nafile. “Bakın kafirlerin mermisi bize işlemiyor” diye ortamı kışkırtırlar ve sonrasında Kubilay’ı katlettiklerini biliyorsunuz.

Mantık hatalarıyla dolu, çocuklara yönelik bir tarih anlatımına hâlâ inananlarımız var. Tarihe zeval gelmesi; devlete zeval gelmesidir, varsın yalan olsun.

Böylesine ciddi bir isyan karşısında İzmir’de ne kadar asker varsa oraya yığılırdı. Alay komutanı ciddiyetsiz ve sorumsuz bir adammış, isyanı telefonla neden üstlerine bildirmemiş? Askerlerin katline sebep olmasına rağmen Divan-ı Harb’te niçin yargılanmamış bilmiyoruz. Manga kuru sıkı ateş etmemiş olsaydı, mavzer mermilerinin isabet ettikleri devrilse, orada kimse kalabilir miydi? Elebaşlarından Derviş Mehmet bunları yapabilir miydi?

Menemen’de gördüğümüz bu sululuğu, 93’te Madımak otelinin yakılmasında da gördük. Sivas’ta dün ne yapılmışsa, Menemen’de aynısı yaşanmıştı. Sivas’ta tugay komutanı general, canilerin can güvenliğini sağlamak için bir bölük askerle bizzat gelmişti. Bu adam, en fazla bir yüzbaşıyı gönderebilirdi, neden zahmet etti, yangın izlemek için mi? Bu tuğgeneral tetikçiler kadar suçlu değil mi, niçin yargılanmadı, mağdur ailelerinin avukatları aleyhinde neden davacı olmadılar? Üç beş serseri yargılansa ne çıkar?

Sivas’ta mırın kırın edenler, 38’deki Tunceli’ye düzenlenen askeri operasyonda neden bu kadar nazik değillerdi? Menemen isyanı(komplosu), Cumhuriyetin kendini sağlamlaştırma oyunuydu kanımca. Tıpkı 31 Mart isyanının II. Meşrutiyeti ve Talat Paşa Komitesini sağlamlaştırması gibi.

Devrime şehit gerek, yoksa yaratırız.

Sivas’ta yakılan şairler, sanatçılar; Kubilay öğretmen gibi devrim ve cumhuriyet şehidi oluyorlar mı ey kahraman Türk milleti?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir