Öksüz Filler ve Bizim Çocuklar

Afrika’da fildişi için avlanılan, katledilen filleri bilmeyen kimse yoktur. 70’li yıllarda Uganda diktatörü İdi Amin döneminde yaşanan bir olayı aktarmak istiyorum. 20 ile 40 yaş arası filler dişleri için avlanırlarken, ergenlik dönemindeki(14-19 yaş) fillerde davranış bozuklukları görülüyordu. Genç erkek filler, dişi gergedanlara musallat oluyor, buna karşı çıkan erkek gergedanlarla acımasız kavgalara girip öldürüyorlardı. Bu ergen fillerin neden gergedanlara tecavüz ettiği ve öldürdüğü anlaşılamıyordu. Yaşlı köylülere sorulduğunda doğru yanıtı onlar verdi. “Çünkü siz onların babalarını öldürdünüz, yavru fillere iyi ve kötüyü ayırt etmeyi öğretecek, yanlışlardan uzak tutacak, örnek olacak rehberleri yok ettiniz” dedi bilge adamlar. Sorunun çözümü için komşu ülkelerden 50 yaş üstü filler bulunup getirildi ve Uganda ormanlarına salındı. Bu fillere itaat eden genç fillerin davranış sorunları her geçen gün azalarak düzeldi.

Pekâlâ bunları niçin anlattım?


Ülkemizde babalık kurumu, acımasız kapitalizm tarafından Afrika filleri gibi vurulduğu için can çekişiyor. 24 Ocak 79 kararlarıyla başlatılan toplumsal yozlaşma sürecinin hasadı bugün alınıyor. Aile içi şiddet, çocuk istismarı, cinayet, taciz ve tecavüz vakalarıyla lümpenliğin dibe vurduğu bu ülkede asıl sorunun işsizlik ve yoksulluk olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Asgari ücretle çalışan bir adamın, çocuklarına ne denli model olabileceği, onları nasıl koruyup kollayacağı, hangi kulvarlara motive edebileceğini sormuyoruz. Üç kuruşa talim eden, imanı gevreyen ve her gün işten çıkarılma şantajıyla tedirgin edilen bir babanın, evlatları tarafından nasıl algılandığını kim bilebilir?

Karanlık sokaklara sürüklenen gençliğin hangi kötülüklerin zehriyle büyüdüğünü tahayyül edebilen var mı? Fuhuş ve uyuşturucu batağına saplanmış gençlerin istikbali hangi uçurumdadır? Feleğin sillesini yemiş, yarını belirsiz insanlara dinden imandan bahseden, onlara adım başı ibadethane inşa eden bir devletin kuluçkasında yetişen sağduyusuz, vicdansız, merhametsiz vahşileri, cezaevi ranzalarına kat kat sıralamakla hangi adalet tecelli etmektedir?

Hüseyin Kaplan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir